2016-11-12

Az erdei ember (WFRP kalandmodul vázlat)

Három helyszín

- Neulewin falu és környéke: Erdei tanyavilág Averheim környezetében, a várostól délre. A falu magja 10-15 kőház, kb. ugyanennyi faház, és egy egyszerű, kétszobás fogadó (Bocskortalp) egy széles ösvény mentén, egy dombvidék közepén, egy magasabb fennsíkon. Embermagas gerendakerítés veszi körül, két bejárata nyitható kétszárnyú kapu őrhellyel (nincsenek katonák, vagy képzett, komoly milícia, normál esetben néhány óránként váltják egymást a helyiek, éjszakára mindkét kaput bezárják). A környék főként tisztás, legelő, rét, és megművelt földek, erdőfoltokkal. További 10-15 tanyaház, erdészház, favágótelep van errefelé (l. térkép; kattints a nagyobb méretért).
- Esgaard tanya: Neulewintől keletre lévő tanya. Parasztház, istálló (két tehén, egy ló), kerítés, szénapajta, borsóföld, kukorica, kutyák. Az özvegy Mabel Esgaard (35 körüli, fiatalos, szomorú, vékony, mindig gyászruhát hord) él itt a lányával (Kristina) és egy segéddel (Osvald). Férjét egy éve vesztette el betegségben, (állítólagos) sírja az erdőszélen fekszik, gyakran lovagol ki hozzá, hogy virágot vigyen.
- Véndombok: Romokkal és sűrű aljnövényzettel borított elhagyatott dombvidék délkeletre, a goblinok tanyája (ez közismert, senki sem jár erre, és miattuk van a kerítés és az őrség is). A régi pincék beomlottak, ezekben laknak. Konrad időnként panaszkodik, hogy kért már katonákat a kifüstölésükre és a visszatért kalandozókat is megkörnyékezte már néhányszor, de eddig nem vezettek eredményre erőfeszítései. A goblinok inkább kisebb veszélyt jelentenek, főleg lopnak, állatokat hajtanak el, vagy őrizetlenül maradt tanyákat fosztogatnak.

3 NPC

- Konrad Wiesbauer: Polgármester és fogadós. 40-es évekbeli, nagy hasú, lelógó bajszú, vöröses arcú férfi. Jobban érdekli a rosszul menő, némileg elhanyagolt fogadója, mint a vezetőség. Kerülgeti Mabelt és házassági ajánlatokkal bombázza, mert a tanya helyi szinten elég jól jövedelmez, de senki nem tudja, az özvegy hol tartja a vagyonát.
- Vincenzo Panetti: Tileai bevándorló, aki elűzött hercegnek mondja magát és gyakran henceg korábbi gazdagságával (egyik sem igaz, besurranó tolvaj volt). Egy szegényes házban lakik a központban, csirkéket tart, és egy dagadt, perlekedős, környékbeli asszony (Paula) a felesége. Eleinte nem is tudott Mabel dolgairól, aztán egyszer Konrad elkottyintotta neki és azóta ő is a nő körül legyeskedik, amiért rendszeresen veszekszik Paulával.
- Maria Gousser: Egyszerű utazónak álcázott kém, Averheim választófejedelmének egyik embere. Erdőjáró zsoldos álcája alatt utazik mindenfelé a fejedelemségben, hogy híreket szerezzen. Norman nyomán jött, akit szándékosan hagytak futni, hátha nyomra vezeti őket a Vörös Báróhoz (valódi nevét nem tudják), és tőle meg a korrupt hivatalnokhoz, akit eddig nem sikerül beazonosítaniuk. 20-as, átlagos testalkatú, kissé görnyedt, de jól bánik a vándorbotjával (egy magányosan utazó nő muszáj, hogy meg tudja védeni magát). Sikerült Konrad bizalmába férkőznie és most a fogadót látja el sörrel (maga főzi egy "titkos" recept alapján a neki átadott kalyibában, de egyszerre nem tud sokat csinálni és néha be kell járnia a környéket utánpótlásért; valójában nagyon ért a méregkeveréshez is).

Három gonosztevő

- Fülcakkozó: Goblin törzsfőnök, a környékbeli goblinok (Sárgafülűek; kb. 20 harcos és még kb. ugyanennyi nőstény és kölyök) vezetője. Brutális, kegyetlen alak. Félszemű, görnyedt, sebhelyes, sokat tapasztalt, ravasz zöldbőrű. A Véndombok alatt tanyázik, egy beomlott pincelabirintusban (pár terem). Ismeri Gregort, de nincs tisztában a részletekkel. Ha veszni látja a helyzetet, feladja magát és bármit elköp, ami a hasznára lehet. Jól beszéli a Reikspielt is. Ha tudomást szerez a kincsről, az rögtön érdekelni kezdi majd őt is.
- Gregor Esgaard: Középkorú férfi, Mabel férje. Más néven (Vörös Báró; arca állandóan vöröses) útonállók vezetője volt északon, Averheim környékén, gazdagságuk innen származik valójában. A bandáját csapdába csalták és szétugrasztották, rá meg vérdíjat tűztek ki. Azóta az Esgaard tanya közelében rejtőzik és a "sír" közelében találkozik a feleségével. Negyvenes, durva, közönséges alak, egy rablóbáró törvénytelen gyermeke.
- Norman: Ismert nincstelen, jó fél éve vetődött a környékre. Egy elhagyott tanyán húzza meg magát éjszakánként és állandóan a falu környékén mászkál. Bolondnak tartja mindenki, mert magában motyog. Koszos rongyokat, köpenyt visel, egy csúnya seb rondítja el a fél arcát. Valójában Gregor alvezére és bizalmasa volt, aki egyedül tud róla, hogy a főnöke feldobta a bandát, amikor már kezdett forró lenni a lába alatt a talaj és a vérdíjon megosztozott egy városi befolyásos tisztviselővel, majd eltűnt. Norman idáig követte, de nem tudja, hol van, ezért kószál a környéken. Mabel nem ismeri őt korábbról. Nagydarab, magas, ösztövér, középkorú alak szakállal, hiányos fogazattal. Bármire képes, aljas gazember

Javasolt kezdet

Mabel fut be a faluba, hogy goblinok támadtak a tanyájára, és a lányát, meg a segédjét (akik a földeken dolgoztak) elrabolták (valójában nem tudja, mi lett velük, mert a kukoricaföldön voltak (egymásba gabalyodva) és csak feltételezi ezt). A goblinok valóban betörtek a tanyára, hogy fosztogassanak, de Kristina és Osvald (akik már régóta szerelmesek voltak egymásba, de a szigorú Mabel közéjük állt) csak kihasználták a zűrzavart és megszöktek otthonról, hogy új életet kezdjenek valahol máshol. Norman viszont észreveszi őket és mindkettőt foglyul ejti, majd később üzenetet küld Mabelnek, hogy a kincset akarja, cserébe elengedi őket. Erről tudomást szerez Gregor is és megtiltja Mabelnek, hogy bárki mást beavasson, míg ő "elintézi" a dolgot. A karakterek viszont már benne vannak az ügyben, mert a goblinok után szaglásznak, azon a nyomon meg csakhamar tudomást szereznek az "erdei emberről" is, aki nem más, mint Gregor és gyanússá válhat, hogy Mabel miért lovagol ki gyakran a férje sírjához.

2016-09-16

Golden Sky Stories RPG

"Egy bizonyos városban...
Csak egyetlen vasúti vágány halad rajta keresztül. Egy két kocsiból álló szerelvény jön minden órában és ennyi. Az állomással szemben boltok sorakoznak, ahol soha nem látni senkit sem. A városka legtöbb útja olyan keskeny, hogy még autóval sem járható. Ezek többsége le sincs aszfaltozva, inkább csak nyulak és macskák járnak rajtuk, mint emberek.
Erre és arra nézve széles mezőket láthatsz. Több rizsföld van, mint ház. Ha távolabbra tekintesz, csak hegyek és fák vonulatait láthatod. Keskeny folyócskák erednek a hegyek közül és formálnak apró tavakat, hogy végül egyetlen nagyobb folyamban egyesüljenek. A víz meg csak folyik.
Vannak templomok és szentélyek is, mind csendes és üres. Szél susog a bambuszligetek körül. Végtelennek tűnő füves mezők, virágágyások, lótuszok és lóhere. Apró tavacskák lótuszvirágokkal, járókövek virágzó amarilliszokkal, és kőfalak, a repedésekből kihajtó hajnalkákkal. A távoli hegyek még akkor is megőrzik fehér hósapkáikat, ha beköszönt a tavasz a városban.
Az ég végtelennek tűnik. Éjjel nincsen utcai világítás. Ebben a városban a hold és a csillagok páratlan fényben fürösztik a házakat.
Csak néhány közlekedési lámpa van. A legmagasabb épület a háromszintes iskola.
A város tele van hangokkal, ugráló halak, játszó gyermekek, a postás motorbiciklijének, és a nyomda gépeinek hangjaival. Aztán ott vannak a kutyák, macskák, madarak, és rovarok hangjai. És persze a víz csobogása, a szél fújása, és az eső kopogása.
Itt több minden élőbb, mint az emberek.
Itt minden más élő számosabb, mint az emberek.
Egy ilyesfajta városban fogsz új történeteket mesélni..."

Igen, így van: ez a Golden Sky Stories (továbbiakban GSS) szerepjáték világa.

Double Cross RPG

"Today is a repeat of yesterday.
Tomorrow will be a repeat of today.
This mundane cycle known as life has made the world seem stagnant.
Who could have suspected that the world has been so horribly twisted?"

Fél éve is megvan már, hogy bemutattam két különleges japán szerepjátékot, a Tenra Bansho Zero-t és a Golden Sky Stories-t, és most egy újabb, szintén a felkelő nap országából származó játékot vettem elő. A Double Cross messze nem olyan elszállt hyper-asian, mint a TBZ és határozottan nem olyan kawaii, mint a GSS, célcsoportja inkább azon urban fantasy / shounen akció-sorozatok kedvelői, akik nem vetik meg a misztikumot sem. Akár "szuperhősök pisztolyokkal & vírusfertőzött mutánsok" is lehetne a címe és ha ez már valakit elriaszt, ne is olvasson tovább.

2016-09-15

Maid RPG

A japán RPG-ket bemutató, most már úgyszólván sorozattá bővülő ismertetők következő darabja a szobalányok és komornyikok, uraságok és udvarházak titokzatos, kalandokkal és rejtélyekkel teli világába kalauzol minket.
Amikor megérkezett a könyv, ellenállhatatlan késztetést éreztem arra, hogy lőjek egy szelfit vele, de aztán felülkerekedett a józan ész, hiszen kiskorúak is olvassák ezt az oldalt és bennük visszafordíthatatlan szellemi károsodásokat okozott volna, ha azt látják, amint egy szakállas bácsi csókra nyújtott szájjal hempereg az ágyában egy könyvvel, aminek a címlapján vidám, mosolygós szobalányok láthatók...
Viccet félretéve, a Maid RPG egy olyan kiadvány, amiről bizonyára jó néhányan bevallják, hogy igen, már hallottak róla, de sokkal kevesebben ismerik el, hogy érdekli is őket ez a szerepjáték, a tényleges játékot vállalók meg elenyésző számúak lehetnek (itthon). Pedig a Maid egy tök vicces, jópofa, és egyszerűen csak szórakoztató játék, amivel kapcsolatban semmi szégyelnivaló nincs. Ráadásul mi, "nyugatiak" valamivel szerencsésebbek vagyunk, mint az eredeti japán kiadványok megvásárlói, ugyanis a fordítás során egybeszerkesztették az alapkönyvet és annak két kiegészítőjét is (bár ezt kicsit furcsa így mondani, hiszen az egyik kiegészítő jócskán vaskosabb volt, mint az eredetileg 32 oldalas alapkönyv), így nem kell külön megvennünk pl. az udvarházról és a mesterről szóló részeket is tartalmazó könyvet.

2016-08-26

Numenera példa karakterek

Nem gyártottam minden világra külön, hanem a Numenera alapján a háromféle Típushoz egyet-egyet. Technikailag kb. csak néhány választott képességben (és persze Leíróban és Fókuszban) lenne eltérés, ha a többire is csináltam volna még hármat és négyet, a lényeg így is átjön, remélem.

2016-08-23

Cypher System - Numenera - The Strange 3/3

The Strange (2014)

A sorban következő kiadvány már nem főleg Monte Cook műve, hanem azé a Bruce R. Cordell-é, aki szintén rengeteg D&D kiadványról ismert, pl. az Origins-díjas Return to the Tomb of Horror-ról, vagy ENnie-díjas Mindscapes-ről és Manual of the Planes-ről, de társszerzőként volt dolga a 4. kiadású Forgotten Realms Campaign Guide-dal és a Gamma World-del is. Írt regényeket és novellákat is többféle világra és Monte nagy haverja, 2013-ban követte is őt az MCG-hez, hogy a Cypher-t felhasználva megírhassa a saját szerepjáték világát.
A The Strange, mint az a címéből is sejthető, nem egy hétköznapi hely. Alapvetően egy modern, mai Föld-alapú világról van szó, de erősen keveredik benne a sci-fi és a fantasy is, mivel a Földünk a kiindulópontja, origója számtalan különös és furcsa, rekurziónak nevezett dimenziónak. Egy új sci-fi regénye ötletéből született és érett komplett világgá, és sokak számára talán nem lesz annyira furcsa és idegen, mint az előbb tárgyalt Numenera.
(Csak vicceltem, persze hogy az lesz.)

Cypher System - Numenera - The Strange 2/3

Numenera (2013)

Időrendben és a kiadott kiegészítők számában első kiadványunk a Numenera. Ez volt a legelső alapkönyv, ami kijött a Cypher rendszerrel és rögtön egy komplett, furcsa és bizarr világot is kínált vele együtt. A kapcsolódó kiegészítők egész tengere áll már rendelkezésre további olvasnivalóként, de ezek egyike sem kötelező. Nagy részük a világot bővíti részletesebb leírásokkal és új kalandokkal, kampányokkal, de akadnak köztük általánosabb, inkább a rendszert kibővítő és magyarázó kiadványok is, amelyek pl. új definíciókat (Leírók, Típusok, Fókuszok) írnak le. Nagy többségük csak pdf-ben kapható, kivéve az olyan alapvető(nek vehető) könyveket, mint pl. a szörnykönyv (The Ninth World Bestiary), a világkönyv (Ninth World Guidebook), vagy a technomágiás könyv (Technology Compendium). Áraik átlagosan drágák, a hasonló könyvekkel vannak egy szinten, de ugyanolyan minőségi darabok, mint a többi.
Fontos tudni, hogy hamarosan (2017-ben) érkezik a Torment: Tides of Numenera c. PC-s játék is, ami ezen a világon játszódik és a régi Planescape: Torment játék szellemi örököseként, nagyrészt ugyanazon készítőgárda hozzáértő és gondos munkája eredményeként fog elmesélni egy hasonlóan szövevényes és érdekes, izgalmas történetet. Mivel a PS:T "A" legjobb történetű crpg ever és punktum, ezért a T:ToN-t is nagy érdeklődéssel várom.
Lássuk akkor, miről is szól ez a világ.

Cypher System - Numenera - The Strange 1/3

Alaprendszer

Nézzük akkor először általánosságban ezt az ún. Cypher rendszert. Már most az elején fontos megkülönböztetni, hogy ha nagybetűvel írom, akkor az alaprendszer jelenti, ha Cypher System-ként (vagy CSR-ként), akkor az univerzálissá bővített önálló szabálykönyvet, ha pedig kisbetűvel, akkor a világok és tulajdonképpen az alaprendszer egyik technikai (és meta-technológiai) eleméről van szó.
Bár Monte szinte világéletében d20 rendszerekkel dolgozott, maga a Cypher mégsem hasonlít egyik korábbira sem, annak ellenére, hogy d20 kockát (és szinte csak azt) használ. Érdekes ötvözete modern, narrativista "indie" rendszereknek és a szabályosan egymásra épülő, egymásból logikusan következő szimulációs építőkockáknak (mint valaki találóan megjegyezte a reddit-en: "feels like indie design with large-studio production values"), és a szerepjáték rendszerek azon - jelenleg még - picike szeletéhez tartozik, ahol a mesélőre tényleg csak a mesélést hagyja, ugyanis dobniuk sohasem kell. Erről lesz még szó az alábbiakban.
A szigorúan vett minimális alaprendszerben egy karaktert három definíció és három statisztika ír le. A definíciók (Leíró, Típus, Fókusz) meghatározott sorrendben és kötőszavakkal követik egymást, amelyek kiadnak egy értelmes, rövid mondatot és jól jellemzik a karaktert általában, anélkül, hogy bármilyen statisztikai értékét is ismernénk ("én egy (Leíró) (Típus) vagyok, aki (Fókusz)"). A három stat (Might, Speed, Intellect) a karakter általános fizikai és szellemi jellemzőit írja le, de nem fix értékek, hanem sokkal inkább egyfajta erőforrások (pool), amelyekből a karakter bizonyos képességeiért fizet, illetve "sebzéseket" szenved el.
Az alábbiakban előbb ömlesztve írok le sok mindent, aztán egyenként is kitérek rájuk.

Cypher System - Numenera - The Strange

szerepjáték mega-ismertetők egyben
Bár a játékairól lehet vitázni, Monte Cook korosztályunk (csak 6 évvel idősebb nálam) egyik legismertebb játéktervezője, akiknek olyan ismert és milliók által játszott rendszerek és világok fűződnek a nevéhez (egyedül, vagy többekkel együtt), mint a D&D, az Exalted Might, vagy a Planescape. Megítélése és tevékenysége szerepjátékos nézőponttól függően többféle is lehet, de az például vitathatatlan, hogy a D&D 3.0-val lett újra "szexi" és igazán "mainstream" a szerepjáték és új fellendülést hozott a lassan ellaposodó, néhány mammut uralta ezredfordulóba. Amúgy nem egy unalmas ember, többször is be-, majd kilépett a Wizards-tól, vitte a saját cégét, a Malhavoc-ot, aztán 2012 óta már a saját neve, a Monte Cook Games (MCG) alatt publikál.
Az MCG létrehozását egy új játékrendszer (Cypher) és világ (Numenera) fejlesztése követte, ami természetesen Kickstarter kampányt is kapott. A Numenera végül 2013-ban jött ki (Origins győztes is lett, plusz többszörös ENnie Awards gold és silver helyezett), amit rá egy évvel a Bruce R. Cordell-lel írt The Strange követte, és végül tavaly megjelent az alaprendszert univerzálissá tevő Cypher System Rulebook szabálykönyv is. (A gyerekeknek szóló No, Thank You Evil! szerepjátékuk márciusban jelent meg.)
Mivel mindhárom könyv ugyanazt a rendszert használja 99%-ban, és mert még mindig sok a tévhit vele kapcsolatban (nem, egyáltalán nem egy n+1. d20-as rendszer, bár d20 kockát használ), úgy gondoltam, megér egy közös ismertetőt a három együtt. Elsőként magát az alaprendszert mutatnám be, a végén kitérek a Cypher System alapkönyv bővítményeire, de a két játékvilágot is alaposan kielemezzük.
Szokás szerint példákat is készítettem, amiket a cikk végén találhatsz rövid magyarázatokkal. A képeket most kihagytam, az MCG-nek van egy publikus képtára, amiben összegyűjtötték a felhasználható illusztrációkat. Apropó, a cikk végén az MCG kissé furcsa licencelési gyakorlatáról is ejtek majd pár szót, mert vannak érdekes (és enyhén szólva megmosolyogtató, vagy inkább bizarr) vonásai.

Előre is elnézést, de ez a cikk tényleg hatalmas lett, ezért három részre szabdaltam...

Első rész: https://peterpghu.blogspot.hu/2016/08/cypher-system-numenera-strange-13.html
Második rész: https://peterpghu.blogspot.hu/2016/08/cypher-system-numenera-strange-23.html
Harmadik rész: https://peterpghu.blogspot.hu/2016/08/cypher-system-numenera-strange-33.html

Shadow of the Demon Lord

Poszt-apokaliptikus világokból akad már elég a szerepjátékos palettán, fantasy-ből pláne Amazonaszt lehetne rekeszteni, sőt, poszt-apok fantasy is van már szép számmal, mégis viszonylag kevés játék foglalkozik a világégést megelőző rövid időszakkal. Talán, mert nehéz összehozni az elkerülhetetlenül bekövetkező pusztulást és a szerepjátékok általános heroizáló karakterképét. "Miért harcoljak egy olyan világért, ami menthetetlenül el fog pusztulni?", kérdezheti sok játékos, és a karaktereik is ennek megfelelően unott alakok lesznek, akik megpróbálják a lehető leghatékonyabban kihasználni a hátralévő időt, ami gyakran általános harácsolásba és a játékrendszernek az átlagemberek felett nyújtotta hatalmával visszaélve akaratlanul is egyfajta antiheroikus, kínosan vicces hedonizmusába torkollik. Mégis, időnként akad egy-két olyan játék, ami képes megfelelően kezelni ezt a problémát és bár nem bánik kesztyűs kézzel a karakterekkel, van egyfajta hangulata, ami megfogja a játékosok jelentős részét és az elkerülhetetlen végzettel is szembeállítják karaktereiket. Ezt általában úgy érik el, hogy a szokványos klisékhez bátran hozzányúlnak és nem félnek nyersebb, erőszakosabb vonásokkal felruházni azokat, miközben a világban nem csak a puszta nihil, hanem a remény pislákoló csillaga és a hősiesség értelme is fennmarad valamelyest. Egyik legjobb példa erre a máig népszerű és több kiadást megélt Warhammer Fantasy (és a 40K is valamilyen formában), illetve az alább tárgyalandó Shadow of the Demon Lord (továbbiakban SotDL) is - és ahogy látni fogjuk, a két játék közötti hasonlóság nem véletlen.
Robert J. Schwalb neve ismerősen csenghet az idősebb szerepjátékos generáció fülében. Elég sok D&D-s és Warhammeres munkán látni a nevét a kiemelt írók között, de a Green Ronin-nál eltöltött idejéről is több kiadvány árulkodik. Például ő írta az A Song of Fire and Ice szerepjátékot és a Black Company kiegészítőt, valamint pár évvel később a WotC-nél aktív részese volt a 4. és 5. kiadású D&D alapkönyveknek (ennek nyomai a SotDL kialakításán is látszanak), és jóideig vezetett a Dragon-ban egy önálló rovatot. Később bedolgozott Monte Cook mellé a Numenera világ bővítésébe, végül ő is szintén egy szerényen a saját neve alatt futó kiadót alapított. Első játéka 2015 elején futott a Kickstarteren igen szép eredménnyel és a Démonúr árnyékában megbújó kis világa azóta is szépen gyarapodik az új kiegészítésekkel. Munkáiról általában tudni kell, hogy kedveli a sötét és nyers, ugyanakkor kissé morbid humorral megtűzdelt helyzeteket, és nagy rajongója a Warhammer Fantasy-nek, amelynek hatása a SotDL-on is erősen tetten érhető. Több könyve is saját jogán, vagy megosztva ENnies nyertes, vagy helyezett volt.
Lássuk hát, mit is kell tudni általánosságban erről a szerepjátékról, a világról, és utána belemegyünk a részletekbe is. Szokás szerint mutatok majd példákat és pár karakter is található a leírás végén, kezdők és magas szintűek egyaránt.

Gun&Fu

Kis hazánkban elég ismeretlen a Laser&Feelings szerepjáték én is pár hete néztem csak meg alaposabban. Számos "hack" született már hozzá, gondolkoztam a lefordításán is, de végül úgy döntöttem, mivel a rendszer igen-igen egyszerű és ha másik világra adaptálja az ember, nincs is rá szükség, mert mindent tartalmaz, inkább egy saját verziót készítettem belőle Gun&Fu címmel a klasszikus hongkongi akciófilmek stílusához. Egyetlen oldalnyi az egész, használjátok ízlésetek szerint. (Valószínűleg ez az első, teljesen magyar L&F hack is, azt hiszem. :) )
Aki további (angol) változatokra kíváncsi, a következőkre keressen rá: Tactical Waifu (elérhető a DTRPG-n, ingyen), Power & Grace (szuperhősök), Sorcerers & Sellswords, Deputies & Desperados, Hackers & Hustlers.

PDF letöltés

Kezdés

Beköszöntőként csak annyit mondanék, hogy ez a blog kifejezetten csak a nagyobb lélegzetű anyagok megjelnítésére fog szolgálni, ugyanúgy, mint régen a PeteRPG weboldal az rpg.hu alatt. Továbbra is a G+ oldal (link jobb fent) lesz a fő forrás, ez pedig kiegészíti azt egy olyan, rendezettebb felülettel, ahová fel tudom rakni a nagyobb méretű dolgokat anélkül, hogy eltűnnének idővel a süllyesztőben, vagy egy-egy javítás után a címeket kelljen újraírnom a posztokban.
Szóval először az ismerősebb, eddig a gDrive-ról linkelt anyagok fognak felkerülni ide, aztán a továbbiak is. Igyekszem minden rendszerezni és rendesen címkézni, hogy később is megtalálhatók legyenek.